Jak dbać o podłogę drewnianą
Podłogi drewniane to inwestycja na długie lata. Jeśli wybierzemy wymarzone deski lub parkiet to zdecydowanie powinniśmy wiedzieć jak dbać o podłogę drewnianą by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem jak najdłużej. Bo po co zmieniać coś, co jest urzekająco piękne i funkcjonalne? Tylko co zrobić, by podłoga się nie zużywała i nie niszczyła? Są na to sposoby!
Drewno to materiał, który jest piękniejszy i trwalszy od jego imitacji, ale wymaga przemyślanej pielęgnacji. Należy więc pamiętać o zabezpieczeniu podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi i stosowaniu odpowiednich, zalecanych przez producentów desek lub parkietów preparatach. Odpowiednio pielęgnowana i konserwowana podłoga drewniana robi się coraz bardziej odporna na zabrudzenia i szkodliwy wpływ wody. Dzięki temu przez wiele lat będzie cieszyć mieszkańców swoim nieskazitelnym wyglądem i funkcjonalnością.
Jak dbać o podłogę drewnianą by służyła nam przez lata – podstawy
Uwaga na uszkodzenia mechaniczne związane z życiem codziennym. Poniższe kilka rad stanowi abecadło odpowiedniego podejścia do użytkowania podłóg z drewna:
- Piasek i kamyki mogą porysować drewno, dlatego ważne są porządne wycieraczki przed wejściem do domu lub mieszkania, a także od strony tarasu. Oczyszczone z piasku buty nie uszkodzą drewnianej podłogi.
- Wbrew pozorom buty na obcasie nie pozostawiają śladów, jednak podobnie jak w przypadku każdych innych butów, muszą zostać oczyszczone.
- Żeby uniknąć zarysowań meble i krzesła należy podkleić filcowymi podkładkami.
- Pod fotelem na kółkach zaleca się umieścić przezroczystą matę ochronną. Piach i kamyki, które wkręcają się w kółka fotela działają jak papier ścierny, dlatego właśnie trzeba odpowiednio zabezpieczyć podłogę.
- Ciężkie meble, jak narożniki, fotele, szafy, komody, stoły nie powinny być przesuwane po podłodze, a raczej przenoszone.
- Pojemniki na jedzenie i picie dla zwierząt powinny być ustawione na matach lub innych podkładkach, co zabezpieczy podłogę od rozlanej wody i tłustego jedzenia.
Dbanie o podłogę drewnianą na co dzień, czyli użytkowanie podłogi
Szybkiej reakcji wymagają dwie sytuacje:
- kiedy na podłodze rozleje się woda, sok, kawa, herbata, etc., należy w miarę szybko powycierać ją suchą ściereczką. Plamy po pozostawionej na dłużej rozlanej wodzie powinny zniknąć przy myciu podłogi.
- tłuste kawałki jedzenia, które spadną ze stołu najlepiej sprzątać od razu, ponieważ schodzą trudniej, zwłaszcza że drewnianej podłogi nie powinno się mocno wycierać (zaschnięte resztki mogą wymagać mocniejszego tarcia; jeśli już zdarzy się nam, że kawałki tłustego jedzenia zaschną na podłodze, warto wcześniej miejsce to nawilżyć). Plamy najlepiej usuwać wilgotną szmatką.
W przypadku uszkodzenia mechanicznego, spowodowanego upadkiem ciężkiego przedmiotu, najlepiej przeprowadzić konserwację punktową (nałożenie cienkiej warstwy preparatu przeznaczonego do konserwacji), w miejscu wgniecenia, żeby zabezpieczyć podłogę przed dalszą deformacją pod wpływem wody.
Jak i czym poprawnie myć podłogę drewnianą
Nim przejdziemy do mycia, powinniśmy pamiętać o odkurzeniu lub zmieceniu podłogi. Drewnianą podłogę można zamiatać lub odkurzać w zależności od potrzeb. Regularne odkurzanie zmniejsza ryzyko zarysowania drewna, gdyż likwiduje piasek i kamyczki). Jest to więc absolutna podstawa – nigdy nie należy myć podłogi bez tych, poprzedzających czynności.
Drewniana podłoga nie może być myta przypadkowymi preparatami do podłóg, ponieważ nie pozostawią one odpowiedniej dla drewna warstwy ochronnej. Niezwykle ważny jest dobór preparatu na podstawie tego czy podłoga jest lakierowana czy też olejowana (tu też często rozróżnia się preparaty do podłóg wykończonych olejem naturalnym lub olejem UV). Rozróżnienie pomiędzy preparatami do lakieru, oleju naturalnego lub oleju utwardzanego UV jest bardzo ważne, ponieważ źle dobrany preparat może pozostawić plamy.
Astfloor zaleca wybór specjalistycznych produktów oferowanych przez producenta wybranych desek lub parkietów. Na stronie salonów podłóg, drzwi i tarasów Astfloor można w jednym miejscu pobrać wszystkie zalecenia pielęgnacyjne najważniejszych producentów, wysokogatunkowych podłóg drewnianych. Sprawdź zalecenia: Barlinek, Chapel, Dąbex, Ipowood, Jawor Parkiet, Parkiet Hajnówka, Walczak, Wicanders. Warto pamiętać, że również z przyczyn związanych z gwarancją, nie należy mieszać preparatów różnych firm!
Częstotliwość mycia podłogi drewnianej zależna jest od intensywności użytkowania. Podłoga powinna być czyszczona w razie potrzeby, np. raz w tygodniu. Drewno nie lubi nadmiaru wody, dlatego mop lub szmata muszą być bardzo dobrze wykręcone. Jeśli chodzi o mopy parowe w kontekście dbania o podłogę drewnianą to więcej przeczytasz w tym tekście. Preparaty usuwające mocniejsze zabrudzenia mogą być stosowane rzadziej (co 3-6 miesięcy) lub miejscowo do usuwania konkretnych plam.
Jak konserwować podłogę drewnianą
W przypadku standardowego użytkowania podłogi konserwacja zalecana jest co 6-12 miesięcy. Kiedy podłoga jest mocno eksploatowana konserwację warto przeprowadzać częściej (nawet co 3 miesiące). Tam, gdzie podłoga jest wytarta lub uszkodzona mechanicznie można przeprowadzić konserwację punktową.
Konserwacja drewnianej podłogi musi być przeprowadzana na bazie odpowiednich preparatów po dokładnym przeczytaniu instrukcji. W zależności od rodzaju podłogi polecane są różne preparaty: do lakieru, do oleju UV oraz do oleju naturalnego. Przed konserwacją podłogę należy dokładnie odkurzyć i umyć. Najlepiej powynosić mniejsze meble, żeby dokładnie oczyścić pomieszczenie. Następnie należy nałożyć preparat cienką warstwą wzdłuż desek w kierunku wyjścia. W zależności od instrukcji należy pozostawić podłogę do wyschnięcia. W przypadku oleju do konserwacji polecanego przez firmę Original Chapel Parket kolejnym krokiem jest maszynowe polerowanie podłogi białym padem (maszynę można wypożyczyć). Polerowanie ręczne jest bardziej czasochłonnym rozwiązaniem. Wszystkie te wskazówki zalecenia znajdziecie w serwisie Astfloor.
Jak dbać o podłogę drewnianą, kiedy mamy zwierzęta
W salonach podłóg Astfloor bardzo często spotykamy się z pytaniem o to jak dbać o podłogę drewnianą, gdy w domu jest pies lub kot. To ważne by mieć świadomość, że psy i koty bardzo intensywnie przemieszczają się po domu i choć ich chód nie jest zbyt głośny to już łapy pupili wyposażone są w twarde pazurki. Są jednak na to sposoby!
- Najważniejsze, już na wstępie, to wybrać odpowiednie, twarde drewno, do którego zalicza się nasz rodzimy i najpopularniejszy dąb (dobre też będzie twarde
drewno egzotyczne, jak merbau, teak czy wenge). - Wybrana przez nas twarda podłoga do domu ze zwierzętami powinna zostać wykończona olejem naturalnym, który głęboko wnika w drewno wytwarzając powłokę ochronną.
- Nakładanie oleju należy powtarzać cyklicznie, dzięki czemu odporność podłogi będzie systematycznie wzrastać. Nakładanie oleju, co warto wiedzieć, wygładza też drobne rysy i odświeża wygląd podłogi.
- Wybierając podłogę dębową do domu w którym są zwierzęta powinniśmy postawić na jaśniejsze odcienie. Dlaczego? Na jasnej podłodze ryski po pazurach są znacznie mniej zauważalne.
- Warto też wyłożyć fragment podłogi matą lub dywanikiem, gdzie nasz pupil będzie miał swoje miejsce, w którym to, jeśli zachce, naostrzy też sobie pazurki (zamiast zrobić to na drewnie); pomogą też oczywiście drapaki, które oszczędzą nam również strat spowodowanych ostrzeniem pazurków na naszych meblach tapicerowanych.
- Należy wycierać/myć łapki psa po każdym spacerze (brak piasku i błota).
- Pod miskami z jedzeniem i wodą dla zwierząt należy umieścić maty ochronne, które zabezpieczą drewno przed rozlaną i zalegąjącą wodą oraz tłustą karmą, która po zaschnięciu będzie wymagać intensywnego czyszczenia.
- Więcej informacji na temat tego jaką podłogę wybrać, gdy ma się psa i kota.