Jak dbać o drewnianą podłogę zimą?

Niezależnie czy jest pełna śniegu, deszczu, czy też tylko odznaczająca się niską temperaturą – zima to czas, gdy musimy dbać o naszą podłogę w sposób szczególny.
Podstawowe zagrożenia to błoto najczęściej nanoszone na brudnych, ociekających butach, często z solą o niepożądanym, szkodliwym działaniu, którą posypuje się ulice i chodniki. Drugim zagrożeniem jest zazwyczaj suche powietrze, jakie mamy w ogrzewanych przez zimę pomieszczeniach. O czym więc warto pamiętać?
Sprzątanie podłogi
Niezależnie od pory roku warto pamiętać o regularnym sprzątaniu podłogi, które obejmuje pozbycie się kurzu czy piasku. Polecamy użycie zbierającego brud i kurz mopa oraz odurzanie z końcówką w postaci szczotki do podłogi.
Mycie odpowiednim preparatem
Zwykłe odkurzanie i mycie to jedno. Do mycia podłóg drewnianych przez cały rok (nie tylko zimą) warto wykorzystać środki zalecane przez producentów poszczególnych podłóg drewnianych. Specjaliści z salonów Astfloor Opole i Wrocław wskazują np.:
- Barlinek Protektor Koncentrat – do podłóg lakierowanych
- Rubio Monocoat Soap / Barlinek Wash Care – do podłóg olejowanych
Warto pamiętać, że przy myciu musimy unikać pozostawiania wody. Należy podłogę odpowiednio zetrzeć, by mokra powierzchnia spokojnie wyschła. Pamiętajmy, że wszelkie ciecze, plamy, należy likwidować, również za pomocą chłonnej szmatki.
Przerwy między deskami – zapobiegaj
Z powodu suchego powietrza, które w lato jest zazwyczaj bardzo wilgotne, między deskami naszej podłogi mogą pojawić się małe przerwy, deski mogą się delikatnie kurczyć. Co i dlaczego z tym robić? Możemy po prostu do tego nie dopuścić poprzez podnoszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach, między innymi stosując nawilżacze. Najprostsze, wieszane na grzejnikach, czy też szeroko dostępne nawilżacze mechaniczne. Poziom wilgotności możemy sami sprawdzić higrometrem (można się w taki zaopatrzyć w sklepach ze sprzętem AGD już za kilkadziesiąt złotych). Warto zastanowić się nad zakupem nawilżaczy z wbudowanym higrostatem (to regulator wilgotności).
I mimo że kuszące jest odkręcanie grzejników na całość mocy, warto zachować pewną powściągliwość.
Pomyśl o wycieraczce
Wracając „z dworu” czy „z pola” nasze buty są często mokre, wnoszą też sporą ilość piasku, błota oraz soli używanej na drogach i chodnikach do rozpuszczenia lodu. Warto, zarówno przed wejściem do mieszkania jak i w jego wnętrzu położyć wycieraczki czy małe dywaniki, by to właśnie na nich zatrzymywały się niepożądane nieczystości i sól drogowa. Te dywaniki i wycieraczki należy regularnie wytrzepywać. Dzięki temu unikniemy nanoszenia na deski mikro zabrudzeń, które mogą przyczyniać się do porysowania powierzchni. Pamiętajmy, że jeśli wewnętrzna mata zostanie umieszczona bezpośrednio na podłodze drewnianej, należy ją wysuszyć kiedy dojdzie do jej zawilgocenia.