Dlaczego podłoga drewniana zmienia kolor – jak zmienia się kolor drewna?

Podłogi drewniane zmieniają kolor i jest to ich naturalna cecha. W większości z czasem stają się ciemniejsze. Przebieg tego procesu zależy od kilku czynników. Kluczowy jest rodzaj drewna oraz jego czułość na światło, a także miejsce w którym podłoga zostanie zamontowana.
By wiedzieć jak się zachowa nasza podłoga drewniana z czasem, warto zainteresować się odmianami drewna. Tak jak pierwotnie różnią się wyglądem, czy kolorem, tak też różnie będą reagować na światło. Zmiana koloru drewna jest przy tym rzeczą naturalną i świadomość tego procesu pozwala na bardzo przemyślany wybór podłogi, która będzie cieszyła nas przez długie lata – zyskując, jak i my, szlachetnej patyny.
Te gatunki intensywnie zmieniają kolory
Najpopularniejsze, rodzaje drewna (szczegóły w dalszej części) zmieniają kolor w umiarkowanym stopniu. Intensywne zmiany barw dotyczą wiśni amerykańskiej czy czereśni oraz drewna egzotycznego w tym doussie, iroko, jatoba, merbau i teak. Te gatunki zdecydowanie ciemnieją.
Jako że proces zmiany koloru zależy od natężenia i ilości światła, nie zaleca się wykorzystywania egzotyków w pomieszczeniach nasłonecznionych, szczególnie z ekspozycją południową.
Najpopularniejsze gatunki drewna zmieniają się delikatnie
Krajowe gatunki drewna są bezpiecznym wyborem. W znacznie mniejszym stopniu zmieniają swe kolory, choć i one podlegają temu procesowi. Jak więc z czasem zmieniają się podłogi z buku, dębu i jesionu?
Buk – charakteryzuje delikatnie kremowy po średnio opalany kolor brązu z zauważalnymi przebarwieniami w odcieniach różowo-pomarańczowych. Zmienia kolor z upływem czasu, jednak w umiarkowanym zakresie. Odcienie pomarańczy płowieją, całość delikatnie ewoluuje w kierunku miodowo-bursztynowym.
Jesion – w sposób umiarkowany zmienia z czasem swój kolor. Z jaśniejszych, piaskowych odcieni nabywa barw słomkowych.
Dąb – to klasyczne, jasne odcienie brązu z delikatnymi przebarwieniami. Zmiana koloru postępuje niespiesznie i w ograniczonym stopniu. Brąz staje się bardziej intensywny, najczęściej elegantszy.
Jak postępować z drewnem?
Zmiana koloru drewna jest więc naturalna i zaczyna się w momencie kiedy po raz pierwszy zostanie ono wystawione na działanie promieni ultrafioletowych, i trwa do jego wysycenia. Cały proces może trwać od 6 miesięcy do dwóch lat. W tym czasie zaleca się by nasza podłoga drewniana nie była trwale, punktowo zakrywana np. dywanem, choć może on z powodzeniem „wędrować” po naszych przestrzeniach. Musimy też pamiętać, że podłoga w pomieszczeniach, do których dociera dużo światła dziennego, często punktowo, może mieć różne odcienie.
Dbając o podłogi możemy wziąć od uwagę okresową zmianę ustawienia mebli, czy też ułożenia dywanów; zakrywanie okien (rolety, żaluzje, zasłony); zastosowanie szyb okiennych z filtrami UV.
A co jeśli fragment podłogi ma już inny kolor? Najczęściej, po wystawieniu go na ekspozycję światła, stopniowo „dojdzie” do koloru całości podłogi. Jeśli zmiany są znaczne, można rozważyć ponowne olejowanie lub lakierowanie.
W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w salonach podłóg Astfloor Wrocław (Bielany Wrocławskie oraz centrum – Odra Tower) i Astfloor Opole.